Освітній портал Дніпропетровщини

 

Екскурсія "Рослинний і тваринний світ своєї місцевості"

мета

- навчальна: конкретизувати програмний матеріал, повніше вивчити

різноманітність явищ і об'єктів природи на місцевих прикладах, їхні

взаємозв'язки і залежності одне від одного і середовища існування;

- розвивальна: розвивати інтерес і навички до вивчення природи свого

краю, спостережливість. 

- виховна: розкрити багатство і красу рідного краю, сприяти розвитку естетичних почуттів, позитивних емоцій, доброти, дбайливого ставлення до всього живого, виховувати почуття взаємодопомоги, поваги до інших.

Очікувані результати: учні ознайомляться з природним багатством рідного краю, конкретизують знання, отримані в курсі на місцевому матеріалі.

Обладнання: ручка, олівець, щоденник спостережень, термометр спиртовий.

Тип уроку: екскурсія (відповідно до місцевих умов).

 

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель проводить інструктаж з безпеки життєдіяльності щодо безпечної поведінки під час екскурсії (подорожі) та ознайомлює з питаннями захисту навколишнього середовища.

Учитель ознайомлює учнів з місцевими отруйними рослинами і грибами, тваринами, переносниками інфекційних захворювань (гризуни, кліщі), яких слід уникати. Розповідає про особливості дотримання під час екскурсії санітарно-гігієнічних норм, правил дорожнього руху і пожежної безпеки.

Учитель повідомляє маршрут екскурсії.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Прийшов час перевірити ваші знання у природі, удосконалити їх і, можливо, зробити для себе якесь відкриття.

III. ОСНОВНИЙ ЕТАП

Якщо екскурсія організована на місцевість, слід об'єднати клас у групи і видати їм конкретні завдання, наприклад, спостереження за певною групою рослин (бур'яни, лікарські рослини, дерева та чагарники). Учням пропонується збирати сухі трави, шматки кори дерев для утворення експозиції «Цікаві знахідки в природі».

Результати спостережень учні заносять до спеціального журналу.

- Вікторина «Чи знаєш ти природу рідного краю?»

Учитель показує рослини місцевості, а учням треба скористатися своїми знаннями і назвати їх, можливо, додати якусь інформацію.

- Вікторина «Впізнай лікарські рослини»

Завдання. За цікавими історіями та певними особливостями впізнайте лікарські рослини.

1.  її листки і молоді пагони їстівні, багаті вітамінами. Вона зупиняє кровотечу, з її коріння готують жовту, а з листків - зелену фарбу. А спробуйте помити посуд цією рослиною — він заблищить! Але дуже неприємні її опіки. (Кропива)

2. Як декоративну рослину її вирощували ще у XIV ст. Уся рослина отруйна, але з листків і квітів отримують ліки, які покращують роботу серця. Зараз ця рослина рідкісна, заборонена для збирання, її ще використовують для виготовлення одеколону, духів. (Конвалія)

3.  Ця лікарська рослина була відома ще у Давній Греції. У перекладі з латинської означає «здорова». А ще її називають коша-чою травою. Лікувальні її корні. Якщо хтось чимось схвильований чи засмучений, якщо у нього болить серце чи голова, йому радять випити її настоянку. (Валеріана)

4.   Сніг на полях розтав. На дні глибоких ярів жовтіють квітучі пагони. Ще в давнину рослину застосовували під час лікування кашлю, широко використовують і в наші дні. її листя міститься у складі так званого «грудного чаю». (Мати-й-мачуха)

5. У народній медицині застосовують для лікуванні гнійних ран. В Японії цю рослину використовують на городах як овочеву культуру. Свіже листя їдять у салатах, у супах. Дуже корисно промивати її відваром волосся. (Лопух)

* Прийом «Скарбничка»

Завдання. Наведіть приклади народних прикмет із визначення і прогнозування погоди та росту деяких видів рослин чи грибів. 

- Оформлення фенологічно-погодного щоденника

Завдання. Поспостерігайте за станом погоди даного дня та сезонними змінами рослинного покриву. Результати спостережень запишіть у зошит.

IV. Підсумок уроку

1. Проведення виставки або експозиції із природного матеріалу, зібраного під час екскурсії.

2. Створення та оформлення «Правил поведінки в природі».

3. Створення міні-проекту «Власний внесок у справу збереження та охорони довкілля».

Подобається