Освітній портал Дніпропетровщини

 

Конспект уроку з біології у 6 класі з елементами НУШ на тему: « ЗАПИЛЕННЯ»

Конспект уроку з біології у 6 класі з елементами НУШ на тему:                                            « ЗАПИЛЕННЯ»   

  Мета :

Створити  умови  для  розвитку вміння пояснювати  явища у  живій  природі, використовуючи  наукове мислення,  на  прикладі  процесу запилення, з’ясувати  значення  процесу  запилення  для  рослин,  ознайомити  їх  з  основними  типами  й  способами  запилення;  навчити  розпізнавати  взаємозв’язки  між  способами  запилення  та  особливостями  будови  квіток,  розвивати  логічне   мислення,  виховувати  в  учнів  любов  до  навколишнього  середовища.

Сприяти:

- формуванню ключових  компетентностей

 - спілкування  державною та  іноземними  мовами,

 - математичної  (розуміння і використання математичних моделей),

 - уміння вчитися впродовж життя (ставити цілі і досягати їх),

- обізнаності у сфері культури (усвідомлення причетності до світової   культури через взаємозв’язки біології і мистецтва);

- реалізації  наскрізної  змістової  лінії  “Екологічна безпека та сталий розвиток’’.

Забезпечувати  умови для:

- розвитку уваги, спостережливості, логічного мислення;

- формування  в учнів оцінних суджень щодо різних способів запилення, усвідомлення ними пристосувального характеру цих процесів.                                                                                               

Очікувані результати:

Учні мають:

- оперувати термінами  квітка,  “запилення,

- прогнозувати   результати спостережень,

- наводити приклади способів запилення,

- пояснювати суть процесу,

- висловлювати  судження щодо пристосувального характеру різних способів запилення.                                                                                                                  Тип уроку - комбінований

Перебіг уроку

І .  Етап мотивації, позитивної настанови на роботу

Учитель. Добрий день!  Американський психолог так описує одну з емоцій: «Вона нічого не коштує, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам’яті іноді залишається назавжди, її неможливо купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!». Ви здогадалися про що йдеться? Так, це посмішка. Тож давайте усміхнемось один одному  і нехай промінчики тепла прокрадуться у вашу душу, зігріють серце і, розлившись солодким спокоєм, запалять ваші очі.

Створення психологічного настрою

Притча

Один правитель, у якого не було спадкоємців, вирішив обрати собі наступника дивним способом. Він оголосив, що його заступником стане той, хто пройде по стінах міського муру з посудиною на голові, повною води, та при цьому не проллє ані краплини. Зібралося багато охочих, та ніхто не міг виконати його волю. Тоді зголосився раб. «Хай спробує», — сказав правитель. І раб спробував. Він виконав волю правителя. Коли його запитали, як ти це зробив, він відповів: «Я дуже хотів стати правителем». Ця проста притча доводить, що в житті всього можна досягти, потрібно лише дуже хотіти, старатися й докладати максимум зусиль. Тож давайте й ми сьогодні спробуємо постаратися, щоб досягти бажаних результатів.

А працювати ми   будемо під девізом:                                                                   «Міркуємо - швидко,                                                                                                                                          

відповідаємо – правильно,                                                                                працюємо - плідно».

 Біологія – це наука про природу, про живу природу. Як би це речення озвучили ваші англомовні однолітки?( Biology – is the science about life)

А як ви про це скажете на уроці німецької мови?( Biologie – ist die Lehre von den Lebewesen)

   ІІ .    Етап орієнтації

  «Асоціативний  кущ»

   А  зараз  ви  повинні  включити  свої  відчуття  і  уяву.

   Закрийте  очі  на  хвилинку,  що  ви  уявляєте  при  словах  “Палахкотять біля вікон українських осель животрепетним вогнем мальви і жоржини, чорнобривці й маки, буяють різнобарв'ям нагідки, рожі, ромашки, калина, любисток, м'ята " …

« Сонце  грає,  дощик  росить,

 Бджілка  з  цвіту  медок  носить.

Ніженьками  пил  згортає,

   Серединку  запиляє.»  (М. Підгірянка)  і  спробуйте  розповісти, що ви уявили…???

   А  зараз  уявіть  собі,  що  вам  потрібно скласти  схему  з  коротким  описом   типів  запилення.

    Для  того,  щоб  це  зробити,  ми  повинні  вивчити  тему  « Запилення».   У  ході  вивчення  ми   повинні   будемо  ознайомитися  з  процесом  запилення,  типами  запилення,  поняттями  перехресне  запилення,   самозапилення,  штучне  запилення.

Квіти з'являються у природі рано навесні ( на фото – проліски, підсніжники, анемони) і досягають розмаїття впродовж літа, як на картинах народної художниці України Катерини Білокур( фоторепродукції картин).

Гарно, правда? Пабло Пікассо високо оцінив її роботи. Мистецтво, література і культура взагалі кордонів не знають. Такою гармонію декоративних квітів,

 

квітів  на городі, вночі підмітила і передала нам К. Білокур. А що про квітку  дізналися з минулого уроку ми?

Щоб починати щось нове, треба мати основу, те, що буде фундаментом нового. Вашим фундаментом, основою - є знання, одержані на попередніх уроках, те, що ви вчили вдома. Тож, з’ясуймо, як ви підготувалися до уроку.                                       Перш  ніж  приступимо  до  вивчення  нової  теми,  давайте  пограємо  в  гру 

« За» «Не знаю» « Проти»  і « Четверте  зайве».

Плакати з надписами « За» «Не знаю» « Проти» - розмістити в різних кутках класу. Учасники повинні стати біля відповідного плакату залежно від їхньої думки щодо обговорюваної проблеми. Якщо думка змінилась, то учень може стати біля іншого плакату.

{C}1.          {C}Квітка – це  генеративний  орган.

{C}2.          {C}Головні  частини  квітки – пелюстка  і  квітколоже.

{C}3.          {C}Тичинка  складається  з  тичинкової  нитки  і  пиляка.

{C}4.          {C}Суцвіття – це  група  квіток,  зібраних  разом.

{C}5.          {C}Складні  суцвіття  складаються  з  декількох  простих.

{C}6.          {C}У  середині  зав’язі  знаходиться  насінний  зачаток.

«Четверте  зайве»

{C}1.          {C}Корінь,  стебло,  квітка,  листок.

{C}2.          {C}Квітконіжка,  квітколоже,  міжвузля,  віночок.

{C}3.          {C}Приймочка,  стовпчик,  завязь,  пазуха.

{C}4.          {C}Китиця,  волоть,  приймочка,  колос.

А тепер самостійна робота ( роздаються завдання на картках «Доміно», учні виконують, здають вчителю).

                                Доміно «Квітка»(запитання-відповідь)

1.Орган  насінного розмноження  квіткових  рослин

2.Орган  квітки, яким  вона  прикріплюється  до  стебла

3.Розширена  стеблова частина  квітки

 

4.Листкоподібні  органи  квітки, якими вони  прикріплюються  до  стебла

5.Зелені  нижні  листки  квітки

6.Яскраво  забарвлені  верхні  листки  квітки

7.Якщо оцвітина  у  квітки  відсутня, то  кажуть, що  квітка……

8.Квітка  з  дуже  короткою  квітконіжкою

9.Квіти, які  мають  одночасно  тичинки  і  маточки                                                                        10.У огірка, верби  квіти….                                                                                                11.У  квітки тюльпана  оцвітина…..                                                                                  12.У  квітки  шипшини  оцвітина…..

 

Оцвітина

 

 

Квітколоже

 

 

Пелюстки

 

Двостатеві

 

 

Проста

 

Квітка

 

Квітконіжка

 

 

Чашолистки

 

Одностатеві

 

Подвійна

 

 

Сидяча

 

Гола

                

 

 

 

                                                                                     

 

 

 

 

 

                                                        

 

 

 

 

 

Біологи, досліджуючи будову квітки, запросили у партнери математиків. Вони бачать квіти такими (демонстрація карток з формулою і діаграмою двох різних квіток). Що це? Співвіднесіть зображення квітів з їх формулою та діаграмою.

Клас дводольні Родина розові (яблуня)

{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}                                                                                            Формула квітки

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Клас дводольні  Родина хрестоцвіті (капуста)

       
 
   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 - Проаналізуйте роботу однокласників. Як ви її оцінюєте?

- Чому тичинки і маточки - це головні частини квітки? (тут утворюються статеві клітини).

За якої умови завдяки їм може зародитись нове життя, нова рослина?  (коли вони зустрінуться, з'єднаються).

- Що для цього необхідно? (щоб пилок потрапив на приймочку маточки).

- Біологи назвали цей процес запиленням. Це тема нашого уроку (на дошку звертаю увагу, яка тема уроку « ЗАПИЛЕННЯ »   )

ІІІ.     Етап визначення мети

- Що таке «процес» взагалі? (послідовність певних дій, явищ з їх особливостями) - Чи можете ви їх пояснити? Є проблема? Якщо людина самостійна, то вона ставить цілі, що допоможуть її вирішити.

- Формулюємо цілі уроку (дізнатися, зрозуміти, з'ясувати, навчитись…). На дошці вивішуються сигнальні картки «Запилення», «Типи», «Способи», «Адаптація».

IV.      Етап організації виконання плану діяльності

- Відкрийте параграф 35, сторінку 131 підручника (автор Л. І. Остапченко). 

-Прочитайте визначення поняття «запилення» (фронтально, хором).                                 « Мозковий  штурм»

- Як  ви  думаєте,  що  таке  запилення ?   Для  чого  цей  процес  потрібний ?

   ( відповіді  учнів,  робота  з  словником )

  Запилення – це  перенесення  пилку  з  тичинок  на  приймочку  маточки.      Завдяки  запиленню  пилок  потрапляє  до  тих  частин  квітки,  де  знаходиться  насінний  зачаток. 

{C}-         {C}Прочитайте мовчки наступне речення. Про що дізнались? (типи запилення: самозапилення, перехресне; на дошці – відповідні сигнальні картки).

{C}{C}{C}{C}Види запилення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Спрогнозуйте, які особливості мають квіти самозапильних рослин? (тичинки вищі, ніж маточки, їх одночасне достигання, запилення у закритому бутоні або у пониклих квітах, коли тичинки менші за маточку).

- Способи запилення (робота по варіантах з  підручником  сторінки 131 – 133)

І в. Особливості вітрозапилення.

ІІ в. Особливості комахозапилення.

ІІІ в. Інші способи запилення – птахами, водою.

{C}{C}{C}{C} 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Тепер перевіримо, чи зможете ви скористатися знаннями на практиці? Визначити за будовою квітки тип і спосіб запилення (робота у парах, групах з ілюстраціями, натуральними об'єктами: ілюстрації квітів вишні, гороху,

шипшини, винограду, буряка, свиріпи, картоплі, жита, дуба, конвалії, сону великого, підсніжника білосніжного, латаття білого, зозулиних черевичків, лілії

лісової; натуральні об'єкти – морозник, зигокактус, фіалка). Представлення результатів роботи груп (метод «Прес»).

Збирання у віртуальний кошик, зображений на дошці, ілюстрацій квітів рослин, занесених у Червону книгу України. Формулювання висновків про бережливе ставлення до рослин, тварин, довкілля, оскільки у природі – «все пов'язано з усім»). Як проявляються загальні закони природи:

- усе пов'язано з усім

- усе має кудись подітися

- природа «знає краще»

- ніщо не дається задарма?

Презентація  квітів.  

(Показ  на  комп’ютері  різних  типів  квіток  Слайди)

Як багато різнобарвних квітів
Розцвітають на нашій землі.
Їх так люблять всі люди на світі,
І дорослі, і діти малі
.

Ніжні квіти дарують нам радість
Радість серцю, душевне тепло.
Земля стала сумна, як могила,
Якби квітів на ній не було
. 

Усі  квітки  на  землі  різні.  Одні  скромні,  непоказні,  зовсім  без  запаху,  інші – яскраві  і  запашні.   Одні  утворюють  пилок  у  великих  кількостях,  інші  у  малих.  Природа  тисячоліттями  створювала  цю  різноманітність,  немов  піклувалася   про  зручність  тих,  хто  допомагає  під  час  запилення.  Тому природу треба берегти , щоб можна милуватись її красою.                                  

V.    Етап вибору домашнього завдання

Повторити параграф 34;

Опрацювати параграф 35, сторінки 131133;Виконати завдання  1– 4 параграфа  35 у ПЗЗ (для всіх)                                                                                                 VI . Етап підведення підсумків. Рефлексія (когнітивна, діяльнісна, ціннісна, емоцій) методом незакінчених речень або ключових дієслів).

Подобається