Освітній портал Дніпропетровщини

 

Урок на тему "Природа та господарство стародавнього Єгипту"

Тема: Природа та господарство стародавнього Єгипту

Мета: - ознайомити учнів із географічним положенням та природними умовами Стародавнього Єгипту, основними заняттями давніх єгиптян, показати взаємозв’язок зайнятості населення із природними умовами;

  • продовжувати розвивати вміння критично мислити, аналізувати, робити висновки, уміння висловлювати власну думку;
  • виховувати інтерес до історичної спадщини народу для усестороннього розвитку.

Тип уроку: урок – мандрівка.

Обладнання: Гісем О.В. Всесвітня  історія. Історія України (інтегрований курс): підруч. для 6 кл. закл. загал. освіти /  Гісем, О. В., О. О. Гісем. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 192 с. : іл.

 Роздавальний матеріал, аплікації, ілюстрації до теми, історичний атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас»,

Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть: визначати географічне положення Давнього Єгипту, характеризувати природу держави, називати заняття єгиптян, найважливіші досягнення господарства, побут давніх єгиптян;

 показувати на карті Давню Єгипетську державу, долину річки Ніл;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «поріг», «дельта». «папірус». «повінь»; пояснювати вплив природних умов на життя людей, висловлювати власну думку про рівень життя і зайнятості населення.

Хід уроку

І. Організаційний момент (проводиться на перерві).  Підготовка класної кімнати до уроку, з’ясування присутніх і відсутніх учнів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Діти, до нас до школи прийшов незвичайний лист адресований вам і мені.   

Нас запрошує туристична фірма «Сива давнина» на відпочинок (вчитель  

відкриває конверт і зачитує запрошення).

« Шановні шестикласники!

Запрошуємо вас і вчителя історії, за вашу наполегливу працю, відпочити  

у дивовижній країні пірамід – Давньому Єгипті.»

   Діти ми разом з вами відправимося в незвичну подорож  в часі і потрапимо до країни, що розташована на березі найдовшої ріки світу. Хто підкаже, яка річка найдовша в світі (Ніл).  Наша подорож буде на північ Африки.  Давайте разом оберемо вид транспорту по воді (пароплав).

    Уявили. Ми у Одеському морському порту. Купуємо незвичні квиточки з запитаннями.

     (Учні отримують картки із запитаннями з вивченого раніше. Відповівши на запитання – отримують право зайняти місце в каюті, можлива допомога однокласників, на зворотному шляху – віддають борг (відповідають і за того, хто допоміг).

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Що таке цивілізація? Назвіть основні ознаки цивілізації.
  •  Із якою цивілізацією ви вже познайомилися? Де вона зародилася?
  • Назвіть найбільш відомі міста Шумеру. Чому їх називають містами-державами?
  • Які імперії існували в Месопотамії? Перелічіть їх у хронологічному порядку.
  • Де і коли уперше було винайдено писемність? Як її називали?
  • Який вид землеробства називають іригаційним?

Перед ти як розпочати нашу мандрівку, ми повинні записати очікування від нашого уроку.

Мета подорожі: визначити географічне положення давньої країни та розкрити зв’язок між  його природними умовами і зайняттям населення; 

засвоїти нові терміни та поняття; удосконалювати уміння  роботи із  історичною картою, та навички роботи з історичними текстом.

Проте, вирушити в подорож ми зможемо лише за виконання умови:

Умова: учасники подорожі мають запам'ятати все, про що ми  

дізнаємося, щоб відтворити   багаж знань на наступних уроках.

Постараємося дотриматися умови? Запрошую Вас у прекрасну мандрівку вивчення історичного минулого давньої цивілізації.

Давньогрецький історик Геродот, який жив у Vст. до н.е. писав:
«Єгипет – дар Нілу, його творіння».

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Географічне положення Давнього Єгипту.

     Визначення географічного положення країни.  Робота з картою.

Бесіда з учнями:

  • В якій частині світу, на якому континенті знаходився Давній Єгипет? (В Африці)
  • В якій частині Африки він знаходиться? (В Північно-Східній Африці)
  • Назвіть найбільшу річку Єгипту. (Ніл – найдовша річка світу – 6 695км.)
  • Де бере початок річка Ніл? (У Центральній Африці біля самого екватора. У верхній течії Ніл долає багато підводних скель – порогів)
  • В яке море впадає Ніл? (У Середземне море. Ніл тече з півдня на північ і впадає в Середземне море, розділяючись на рукави. Стародавні греки назвали це місце дельтою, бо воно нагадувало їм одну з літер їхнього алфавіту).

   Традиційно землі в дельті Нілу називають Нижнім Єгиптом, а у долині —  

 Верхнім Єгиптом.

       Запитання для допитливих:

  1. Давньогрецький історик Діодор писав: «Єгипет з усіх боків захищений самою природою». Користуючись картою, підтвердіть або спростуйте цю думку. (З півдня – пороги, з півночі – Середземне море, із заходу – Лівійська пустеля, зі сходу – Аравійська пустеля).
  2. На карті видно, що Нижній Єгипет розташований над Верхнім. Чому?

(Верхній Єгипет знаходиться на території у верхній течії Нілу, від порогів до дельти, а Нижній – у нижній течії, у дельті р. Ніл)

      Учні роблять висновок: Єгипет розташований в північно – східній частині Африки, по берегах Нілу – від порогів і до Середземного моря.

Робота з настінною картою. Проте, чи могли ж ми водним шляхом з  Одеси добратися до Єгипту.

Висновок: Одеса розташовується на побережжі Чорного моря. Ніл тече з півдня на північ і впадає в Середземне море. Моря з’єднанні між собою протоками. Виходить, що можна водним шляхом дістатися з України до Єгипту.

    Та повернемося в самі давні часи, коли головним багатством була сама природа

  1. Природа Єгипту.

Завдання: з’ясуйте особливості природи сприятливі і несприятливі для поселення найдавніших людей.

Робота в групах: : кожна з чотирьох груп читає уривок з тексту про природу Єгипту. Одна група доповідає, а інші  – доповнюють.

1-ша група:

Греки дали назву цій країні – Єгипет (таємниця, загадка). Самі єгиптяни називали країну Та-Кемет – «Чорна земля», оскільки там родючі землі на відміну від «Червоної землі» – пустелі.

Стародавні єгиптяни називали свій край «Дарунок Нілу» та «Хікупта», що  

означало «Твердиня бога Пта».

Ніл , єгипетською – Хапі, що означає просто «Річка», адже інших річок у  

Єгипті немає. Широка, з повільною течією, тече вузькою долиною.

2-га група:

Ніл для єгиптян – жива істота, в молитвах до нього зверталися як до батька, а  

батько  за уявленням стародавніх людей – це той , хто годує і піклується про

своїх дітей.

Похвальні пісні єгиптян Нілу.

Слава тобі, Ніл!

Ти приходиш, аби оживити Єгипет!

Ти зрошуєш пустелю далеко від води, владико риб і птахів,

Творець зерна і трав для худоби,

Що приносить хліб і їжу всяку.

Коли він затримується – життя

Зупиняється і гинуть люди,

Коли він приходить – земля торжествує і все живе радіє.

З молитви давніх єгиптян до Нілу

...Слава тобі, Ніле, що приходиш у мирі. Щоб дати життя Єгипту, ... твої хвилі розливаються по садах, які створило сонце, ти втамовуєш усе, що прагне небесної вологи; коли ти спустишся на землю, їй бог дає зерно і закипають роботи в майстернях. Ти – творець пшениці і ячменю, тобою тримаються храми...

3-тя група:

Африка – дуже жаркий край. Дощі випадають рідко, і весь час стоїть нестерпна спека. В Африці є найбільша пустеля – Сахара. Там здіймаються піщані горби – бархани.

В Єгипті віють посушливі суховії, найстрашніший з них – вітер хамсин, що арабською мовою значить «п’ятдесят», бо хамсин дме із Сахари 50 днів. Вітер засипає все хмарами піску. Єгипет перетворюється на випалену сонцем пустелю.

         Характерною ознакою єгипетського клімату є спека. В січні тут буває 10 градусів тепла, а в серпні  – 27, іноді спека сягає 47 градусів, як у римській лазні. Дощі в Єгипті випадають рідко. На узбережжі моря на рік буває 25 – 30 дощових днів, а у Верхньому Єгипті дощ взагалі випадає раз на 10 років. Якби зараз випав дощ, ви б не здивувалися? Але ж ми в Єгипті? В такому випадку єгипетські школярі, побачивши дощ, забули б про вчителя, побігли б до вікон вигукуючи «Дощ!». Давайте запитаємо Єгипетських школярів: «Що з вами? Ви що ніколи не бачили дощу?» (Відповідь – «Ні Не бачили!»)

4-та група:

   Лише одне місце нагадує квітучий сад. Це – долина  річки Ніл. Ніл є єдиним джерелом життя у спекотній пустелі.

Береги Нілу густо заросли єгипетським очеретом – папірусом. Там водяться незчисленні зграї різних птахів: ібіси, пелікани, гуси та качки. У воді живуть крокодили і бегемоти, багато риби. На берегах Нілу розкинулися гаї акацій, пальм, сикоморів і тамарисків.

         У Стародавньому Єгипті водилися слони, жирафи, носороги, кабани, антилопи, а в пустелі лунало різке рикання лева й пантери.

Фізхвилинка.

Піднявся вітер.  (Ведучий тре долоні).

 Починає капати дощ. (Клацання пальцями).

Дощ посилюється. (Почергові оплески долонями по грудях).

Починається справжня злива. (Оплески по стегнах).

А ось і град - справжня буря. (Тупіт ногами).

Але що це?  Буря стихає. (Оплески по стегнах).

Дощ вщухає. (Хлопки долонями по грудях).

Рідкісні краплі падають на землю. (Клацання пальцями).

Тихий шелест вітру. (Потирання долонь).

Сонце! (Руки догори). 

3. Господарство Єгипту.

Бесіда.

Як ви думаєте, яке заняття у Єгипті займає провідне місце і як воно пов’язано    

із розливом річки?   (землеробство).

У Єгипті спекотно і сухо. Як ви думаєте, яке землеробство мало місце?Чому?

Що ви вже знаєте про іригаційне землеробство? Де воно було поширене?

Вчитель або учні: Щороку в червні біля витоків Нілу йшли рясні дощі. У жовтні рівень води спадав, а на землі залишався товстий шар мулу. Товщина цих річкових наносів за багато років досягла 11 м., а в дельті Нілу – до 20 м., тому стародавні єгиптяни назвали свій край «Дарунок Нілу».

  Проте мул нерівномірно вкривав береги Нілу: у низинах накопичувалася волога, яка утворювала болота, а пагорби, навпаки, залишалися сухими. Щоб рівномірно роз поділяти вологу, давні єгиптяни прокладали канали і дамби. Для регулювання кількості води в каналах ставили заслонки, які могли підніматися і опускатися. Якщо треба було доправити воду на пагорби, використовували спеціальні споруди для підйому води – шадуфи.

 Після повені долина річки добре зволожена і покрита родючим намулом. Її було відносно легко обробляти.

  Селяни запрягали в плуг биків, орали поле. Засівали землю зерном пшениці та ячменю. Після сівби на поле виганяли корів та овець, щоб вони своїми ратицями втоптали зерно в землю. Сіяли в листопаді-грудні. Коли наставали жнива, селяни мідними серпами зрізали колоски. На току колоски кидали для обмолоту худобі – бикам та ослам. Обмолочене зерно віяли жінки і в корзинах зносили до комор.

     Вчитель: єгиптяни часто зображували працю селян на розписах у гробницях, на фресках і папірусах.

     Вчитель: Чи можна назвати працю селян важкою? Чому?

- Будували канали, дамби, осушували болота.

- Чистили канали від піску, ремонтували дамби.

- Вирубували очерет та чагарники.

- Захищались від диких звірів, змій та комах.

Чи могла одна сім’я копати канали і будувати дамбу?  Будівництво каналів і дамб – надзвичайно важка справа. А тому єгиптяни змушені були об’єднувати свої зусилля. Єгиптяни ці роботи виконували гуртом, цілим селищем. Тому їх родові общини швидко перетворювались у сусідські рільничі общини. Самі єгиптяни називали нові колективи сепат, а греки називали їх номи. На землях Єгипту було утворено близько 40 номів. На чолі кожного ному стояв місцевий правитель – номарх. Кожний ном мав власну територію, пов’язану з системою іригаційних споруд (канали, дамби, шадуфи). Він мав також свій центр – обнесене мурами поселення. Це було поселення місцевого правителя та його оточення. Тут же знаходилось і святилище місцевого божества. Між номами постійно точилися війни, в результаті яких більш могутні номи завойовували слабших. Наприкінці IV тис. до н.е. утворилося дві сильні держави: Південний  (Верхній) та Північний  (Нижній) Єгипет. У ІІІ тис. до н.е. Південний Єгипет на чолі з царем Міною підкорив Північний Єгипет і створив єдину сильну державу. Він став першим фараоном – правителем усього Єгипту.

Вчитель: Діти, вам сподобалася подорож?

Що ви хотіли б ще побачити?

Через 3 уроки ми помандруємо до єгипетських пірамід і спробуємо відкрити  

таємниці їх побудови. А тепер час повертатися назад. Для цього нам потрібно    

дати відповіді на питання.

V. Закріплення знань

Робота з таблицею «Природні умови стародавнього Єгипту»

 (Якщо учні затрудняються – можна використати гру «ЛОТО»)

Особливості природи

Сприятливі

несприятливі

Дуже тепло

Відсутність опадів

Родючий грунт

Болота і зарослі на низовинах

Волога при розливах

Близькість пустині


Тести

1. Давній Єгипет був розташований:

       а) у Центральній Африці;

       б) у Північно-Східній Африці;

       в) на заході Африки.

2. Основним заняттям стародавніх єгиптян було:

       а) скотарство;

       б) землеробство;

       в) рибальство;

       г) полювання.

3. Ніл впадає у :

       а) Чорне море;

       б)  Середземне море;

       в) Червоне море.

4. Головна зернова культура Єгипту:

       а) ячмінь;

       б) пшениця;

       в) рис.

5. Давні єгиптяни називали свою країну:

       а) «Червона земля»;

       б) «Чорна земля»;

       в) Єгипет.

6. Шадуф – це…

       а) канал для зрошування;

       б) особливий пристрій для підняття води;

        в) велика посудина для води.

Розв’яжіть кросворд

По горизонталі

  1. Головне заняття стародавніх єгиптян
  2. Місце, де річка Ніл впадає у море
  3. Зернова культура

По вертикалі

  1. Грецький вчений, який вивчав історію Єгипту
  2. Головна річка Єгипту
  3. Країна в північно-східній Африці
  4. Багаторічна трав’яниста рослина родини осокових

Гра «Піймай помилку»

Учням пропонується текст з помилками, які потрібно знайти і виправити.

Один брехун і хвалько стверджував, що він побував разом із нами в Стародавньому Єгипті. Ось що він розповів товаришам:

         «Коли я потрапив до цієї країни, то дізнався, що в єгиптян велике горе. Ніл    

      не розливався уже декілька років і дуже обмілів. Решту річок легко можна

      було перейти. Як тільки я вирушив до піраміди, як хлинула злива і мені

      довелося  рятуватися від неї у дубовому гаю».

Міні – гра «Особливості материка» Умова – всі ключові слова мають починатися «най». Бажана відповідь:

  • найжаркіший материк
  • найсухіший материк
  • найбільша річка в світі Ніл протікає через материк
  • найбільша в світі пустеля Сахара розташована саме в Африці

Карточка – візитка

На північному сході материка …………… на узбережжі ……………… моря знаходиться країна Єгипет. Через її територію протікає найбільша в світі річка ……….

Африка дуже жаркий материк. Дощі випадають дуже рідко. І весь час стоїть нестерпно спека. В Африці є найбільша в світі пустеля …………… бідна на рослинність. Квітучим садом в Африці називають долину річки ……… Там майже 5 тис. років тому утворилася Єгипетська держава, яка простяглася  від ……моря до перших нільських порогів.

Додаткові запитання для допитливих:

  1. Тривалий час у травні-червні із пустелі Сахари в бік Єгипту дув палаючий, спекотний  вітер, який арабською мовою називається «Хамсин». Перекладіть це слово українською. («П’ятдесят»)
  2. У Єгипті говорили, що завдяки йому поступово зникла морська затока. Завдяки чому? (Завдяки Нілу)
  3. Щороку в липні стародавні єгиптяни приходили до берегів Нілу зі статуєю. З якою? (Зі статуєю бога Нілу – Хапі)
  4. У Давньому Єгипті говорили, що урожай залежить від його висоти. Від якої висоти? (Від висоти підняття води у Нілі)

V. Підсумок уроку

1. Давній Єгипет сформувався в долині річки Ніл.

2. Щорічні розливи Нілу зволожували та удобрювали прибережні землі.

3. Давньогрецький історик Геродот назвав Єгипет — «дарунком Нілу». Але без наполегливої праці людей навряд чи можливо було б використати цей унікальний природний дар.

4. Єгипет був об’єднаний в ІІІ тис до н. е.

VІ. Домашнє завдання.

Прочитати текст § 18, с.59-60. Дати усні відповіді на запитання на с. 60.

 

 

Подобається